"Amiga.of.pl"
Historia
Modele
Architektura
Sprzet dodatkowy
System operacyjny
Oprogramowanie
Dla poczatkujacych
Czasopisma
Linki
Varia


stat4u - statystyka strony uruchomiona dnia 29.05.1999









Stworzone na Amidze!

Autor strony: Reyboot



Do Amigi 600 można podłączyć 2,5 calowy dysk twardy standardu IDE, są to najzwyklejsze dyski montowane w komputerach typu notebook. W Amidze 1200 można zamontować dysk 2,5 cala lub standardowy (tańszy i łatwiejszy do zdobycia) pecetowy dysk 3,5 cala. W przypadku Amigi 600 trzeba mieć w komputerze pamięć ROM w wersji nowszej niż v37.299 - wszystko od takiego numeru w dół nie ma procedur obsługi twardego dysku.

Oprócz samego dysku twardego trzeba mieć dyskietkę INSTALL dołączaną do Amig posiadających fabrycznie zamontowany dysk twardy - można też szukać w Internecie. Na dyskietce INSTALL znajduje się program HDToolBox, którego zadaniem jest podzielenie twardego dysku na partycje i przygotowanie go do współpracy z Amigą. Wszystkie starsze wersje systemu operacyjnego (czyli 2.0, 2.1, 3.0, 3.1) obsługują standardowo dyski o wielkości do 4GB. Ograniczenie to zostało zlikwidowane w Workbenchu 3.5. Wbrew pozorom 4GB to bardzo dużo jeżeli uwzględni się fakt, że przeciętny program czy gra dla Amigi zajmuje na dysku maksimum kilka MB (oczywiście zdażają się wyjątki). Amiga 600 i 1200 są standardowo przystosowane do podłączenia dysku 2,5 calowego, który ma inne złącze niż dyski 3,5 calowe...



Dysk 2,5 cala

Potrzebna jest Ci taśma (są to 44 przewody wyglądające jak gumowa taśma z dwoma wtyczkami) do dysku 2,5 calowego - w przeciętnym sklepie pecetowym raczej czegoś takiego nie kupisz, może w sklepie z notebookami... Najprostrzym wyjściem jest kupno taśmy w wysyłkowym sklepie Amigowym.

Jeżeli masz już taśmę i twardy dysk, to pozostaje tylko rozkręcić Amigę i włożyć do niej dysk. W A600 i A1200 jest specjalne miejsce przeznaczone na dysk 2,5 cala (kawałek odpowiednio wyprofilowanej blachy w pobliżu tylnej części Amigi). Oczywiśnie nie można zapomnieć o podłączeniu dysku do płyty głównej. Przewody zasilające dyski 2,5 cala są zintegrowane z taśmą, więc do dysku podlącza się tylko taśmę 44 żyłową. Pozostaje jeszcze poskręcanie komputera, podział na partycje, sformatowanie dysku i instalacja Workbencha (do tego służy dyskietka Install).



Dysk 3,5 cala

Musisz zdobyć przejściówkę z 2,5 na 3,5 calowe gniazdo (przejściówkę można kupić wysyłkowo w niemal każdym Amigowym sklepie). Gniazdo 2,5 calowych dysków ma 44 piny i jest mniejsze niż gniazdo dysków 3,5 calowych. Do Amigi 600 można również podłączyć dysk 3,5 cala, ale nie ma szans na upchnięcie tak wielkiego dysku we wnętrzu malutkiej A600 - dysk musiałby znajdować się poza komputerem. Potrzebny jest też kabel do zasilnia twardego dysku z gniazda zasilania stacji dysków.

OK, masz już taśmę, kabel zasilający i dysk twardy. Rozkręcamy Amigę 1200, demontujemy blachę przeznaczoną dla dysku 2,5 cala i ewentualnie blachę ekranującą znajdującą się pod nią. W miejsce usuniętej blachy ekranującej dobrze jest położyć jakiś izolator odporny na temperaturę - zapobiegnie to ewentualnemu zwarciu twardego dysku z elektroniką Amigi. Dysk powinien leżeć pod pewnym kątem, tak aby opierał się o tylnią część obudowy Amigi - inaczej dysku nie da się ułożyć. Dysku do niczego nie przykręcamy, bo nie ma go do czego przykręcić. Nie jest to jakiś większy problem, ponieważ po instalacji twardego we wnętrzu Amigi 1200 robi się na tyle ciasno, że nic nie powinno się przesuwać. Podłączamy taśmę i kabel zasilający. Wtyczka zasilania jest kluczowana, tzn. że można ją włożyć tylko w jeden, właściwy sposób. Teraz pozostaje już tylko poskręcanie obudowy, podział na partycje, sformatowanie dysku i instalacja Workbencha (wszystkie niezbędne do tego pliki znajdują się na dysku Install).




Wskazówki: dobrze jest podzielić dysk na kilka partycji (pierwsza boot'owalna dla Workbencha o pojemności kilkudziesięciu MB, druga na programy i gry, trzecia na dane). Dysk należy KONIECZNIE sformatować w FastFileSystem - nie należy używać OldFileSystem.




back


10.01.2001

Strona w całości wykonana na komputerze AMIGA