"Amiga.of.pl"
Historia
Modele
Architektura
Sprzet dodatkowy
System operacyjny
Oprogramowanie
Dla poczatkujacych
Czasopisma
Linki
Varia


stat4u - statystyka strony uruchomiona dnia 29.05.1999









Stworzone na Amidze!

Autor strony: Reyboot



Układy specjalizowane stosowane w Amigach:

Agnus: zawiera Blitter (BLock Image TransfER) - układ którego zadaniem jest szybkie kopiowanie obszarów pamięci (umożliwia poruszanie obiektów na ekranie, rysowanie linii, itp.). Agnus zawiera również COPPER (układ odpowiedzialny za wyświetlanie i odświeżanie obrazu) oraz kanały DMA (kanały umożliwiające bezpośredni dostęp do pamięci RAM). Agnus potrafi obsłużyć max. 512KB Chip RAM i występuje tylko w Amidze 1000.




Fat Agnus: udoskonalona wersja układu Agnus. Struktura układu nie została zmieniona, we wnętrzu kości dodano wiele układów będących wcześniej oddzielnymi chipami na płycie głównej - celem owego zabiegu było zmniejszenie kosztów produkcji. Fat Agnus występuje w Amigach z kickstartem 1.2 (pierwsze wersje Amigi 500 i 2000).




Fatter Agnus: różni się od Fat Agnusa tym, że potrafi zarządzać 1MB Chip RAMu. Fatter Agnus występuje w Amigach z kickstartem 1.3 (A500 i 2000).




Super Fat Agnus: różni się od Fatter Agnusa ilością obsługiwanej pamięci Chip (max. 2MB) oraz nowymi trybami graficznymi (rozdzielczości 1280x256 i 1280x512 przy 2 lub 4 kolorach). Super Fat Agnus znajduje się w Amigach z kickstartem 2.0 (A500+, A600, A3000).




Alice: odpowiednik Agnusa montowany w A1200, A4000 i CD32. Potrafi zarządzać 2MB 32 bitowej pamięci Chip RAM, dysponuje znacznie większymi możliwościami graficznymi (24 bitowa paleta barw, ilość wyświetlanych kolorów nie zależy już od rozdzielczości ekranu, pojawiły się tryby 7-mio i 8-mio bitplanowe oraz HAM8, sprite'y są przesuwane z precyzją 1/4 pixela). Alice jest jednym z układów AGA.




Akiko: występuje tylko w Amidze CD32. Jego zadaniem jest konwersja grafiki z chunky na planer. Grafika chunky umożliwia szybkie skalowanie i obracanie bitmap (wykorzystywane w grach FPP, np. Doom).




Denise: zamienia dane generowane przez COPPER, znajdujący się w układzie Agnus, na sygnały RGB. Pomaga przy obsłudze portów joysticka.




Lisa: jest odpowiednikiem kości Denise w Amigach A1200, A4000, CD32. Lisa jest jednym z układów AGA.




Gary: dekoder adresów i kontroler szyn. Po raz pierwszy zamontowano go w Amigach zawierających układ Fat Agnus.




CIA 8250: układ wejścia/wyjścia, którego zadaniem jest obsługa portu równoległego, klawiatury oraz joysticków. CIA uruchamia dolnoprzepustowy filtr audio oraz zarządza pracą kontrolera stacji dysków. Każda Amiga posiada dwa układy CIA: CIA-A i CIA-B.




Paula: układ zarządzający portami wejścia/wyjścia, operacjami dyskowymi, transmisją szeregową, niektórymi operacjami wejścia/wyjścia portów joysticka. Paula odpowiedzialna jest również za obsługe przerwaniań oraz generowanie dźwięku (4 sprzętowe, 8-mio bitowe kanały stereo. Dzięki odpowiedniemu software'owi można wycisnąć z Pauli 14-to bitowy dźwięk stereo o częstotliwości 48KHz.). Układ ten nie zmienił się od czasów pierwszego modelu A1000 (rok 1985), występuje w każdej Amidze.






back


14.01.2000

Strona w całości wykonana na komputerze AMIGA