"Amiga.of.pl"
Historia
Modele
Architektura
Sprzet dodatkowy
System operacyjny
Oprogramowanie
Dla poczatkujacych
Czasopisma
Linki
Varia


stat4u - statystyka strony uruchomiona dnia 29.05.1999









Stworzone na Amidze!

Autor strony: Reyboot



Standardy zapisu plików (file system'y) stosowane na Amidze

Wraz z rozwojem systemu operacyjnego Amigi udoskonalano systemy zapisu plików na dyskach. Poszczególne file system'y nie są ze sobą zgodne, tzn. nie można odczytać dyskietki nagranej w FFS na Amidze 500 z Kickstartem 1.2, która rozpoznaje jedynie OFS. Mimo olbrzymiej różnorodności systemów zapisu praktycznie w 99% przypadków amigowe dyskietki formatuje się w czystym FFS, OFS lub (w przypadku przenoszenia danych z/do PC) w formacie pecetowym zgodnym z MS-DOS. Amiga obsługuje standardowo:



OFS: pierwszy system z czasów Amigi 1000. Umożliwia zapisanie 837KB danych na dyskietce DD.




FFS: został wprowadzony od Kickstartu 2.0. FFS jest szybszy niż OFS i oszczędniej gospodaruje miejscem na dysku. Dyskietka DD po sformatowaniu w FFS ma 879KB pojemności. FFS pojawił się również w systemie 1.3, ale służył jedynie jako file system dla twardych dysków. FFS jest najczęściej stosowanym systemem zapisu plików na Amidze.




DC-OFS: odmiana OFS z przyspieszonym odczytywaniem zawartości katalogu. Dyskietka DD po sformatowaniu w DC-OFS ma pojemność 837KB. Ten file system jest praktycznie nie wykorzystywany, wprowadzono go w Kickstarcie 3.0.




DC-FFS: odmiana FFS z przyspieszonym odczytywaniem zawartości katalogu. DC-FFS (Directory Cache Fast File System) wykorzystuje Cache dyskowy. Dyskietka DD po sformatowaniu w DC-FFS ma pojemność 879KB. DC-FFS wprowadzono od Kickstartu 3.0.




CrossDOS: system pozwalający na odczyt i zapis dyskietek z komputerów PC. Dyskietka DD po sformatowaniu ma pojemność 720KB. CrossDOS pojawił się wraz z Workbench'em 3.0. CrossDOS w pełnej wersji (sprzedawany jako komercyjny program) pozwala również na odczyt danych z pecetowych dysków twardych sformatowanych w systemie FAT16.






Dzięki modułowej budowie systemu operacyjnego Amigi możliwe jest łatwe dodawanie nowych file systemów. Powstało kilka systemów o dosyć ciekawych właściwościach. Najpopularniejsze z nich to:

Disk Spare Device: file system pozwalający upchnąć na dyskietce DD 960KB.




Floppy Device: file system pozwalający upchnąć na dyskietce DD 1148KB, a na HD (jeżeli mamy stacje dysków potrafiącą wykorzystać dyskietki HD) aż 2060KB - dla porównania file system stosowany w komputerach PC po sformatowaniu dyskietki DD oferuje jedynie 720KB, a HD 1,44MB.




PFS 3: file system stosowany głównie do obsługi twardych dysków. Od FFS różni się znacznie szybszym wykonywaniem operacji dyskowych, np. usunięcie pliku o wielkości 1GB trwa ułamek sekundy, a pod standardowym FFS operacja taka zajmuje kilka(naście) minut. PFS posiada także ukryty katalog o nazwie ".deldir", w którym znajdują się ostatnio usunięte pliki - jest to pewnego rodzaju śmietnik, ale od innych odróżnia go jedna mała zaleta: nie trzeba go opróżniać, gdyż najstarsze pliki są automatycznie usuwane po nagraniu na dysk czegoś nowego. W PFS zrezygnowano także z walidacji dysku - walidacja jest procesem aktualizacji (trwającym od kilku, do kilkunastu minut) przeprowadzanym przez system operacyjny Amigi w sytuacji, gdy podczas zapisu danych komputer zostanie zresetowany lub wyłączony.




back


14.01.2000

Strona w całości wykonana na komputerze AMIGA