"Amiga.of.pl"
Historia
Modele
Architektura
Sprzet dodatkowy
System operacyjny
Oprogramowanie
Dla poczatkujacych
Czasopisma
Linki
Varia


stat4u - statystyka strony uruchomiona dnia 29.05.1999









Stworzone na Amidze!

Autor strony: Reyboot



Standardy stosowane na Amidze:

AHI: standard obsługi dźwięku na Amidze, pozwala na generowanie wielokanałowego dźwięku 14-to bitowego na standardowym układzie Paula (normalnie Paula generuje 4 kanały dźwięku 8-mio bitowego) oraz na kalibracje, tzn. dostosowanie parametrów dźwięku generowanego przez komputer do możliwości sprzętu nagłaśniającego. Istnieją również sterowniki AHI dla niektórych amigowych kart dźwiękowych.




Amiga Guide: standard dokumentów hypertekstowych, tzn. zawierających odnośniki do innego rozdziału dokumentu - przypomina nieco html'a, lecz wszystkie dane umieszczone są w jednym pliku.




AmigaPL: standard kodowania polskich liter (ąśćężźół itd.) w systemie Amigi.




Anim: standard zapisu animacji (bez dźwięku) zbliżony nieco do AnimGif'a, lecz dostosowany do specyficznych możliwości Amigi (tryby HAM). Anim nie powoduje strat jakości obrazu.




CDXL: standard zapisu animacji wraz z dźwiękim przystosowany do odtwarzania bezpośrednio z płyty CD-ROM (pojawił się wraz z Amigą CDTV). Nie zyskał zbyt dużej popularności.




CyberGFX: standard obsługi kart graficznych - pozwala na dowolną edycje dostępnych w systemie rozdzielczości i ich częstotliwości odświerzania (można np. stworzyć tryb graficzny 160x120 czy też 999x1001 pixeli). CyberGFX pozwala w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez kartę graficzną oraz monitor.




DMS: archiwizer amigowych dyskietek, również NDOS. Plik dms jest skompresowanym obrazem pojedyńczej dyskietki. DMS nadaje się idealnie do składowania starych gier.




GlowIcons: standard ikon z Workbencha 3.5 oparty na NewIcons.




IFF: standard zapisu statycznych obrazów, jako jedyny pozwala na utrwalenie grafik w typowo Amigowych trybach HAM6, HAM8 i EHB. IFF nie powoduje strat jakości obrazu.




LHA: najczęściej stosowany na Amidze archiwizer plików.




LZX: archiwizer plików o większym współczynniku kompresji niż LHA, lecz mniej popularny.




MagicWB: standard ikon wykorzystujący tylko 8 kolorów - ładniejsze od ikon dostarczanych z Workbenchem 1.x, 2.x, 3.0 i 3.1, ale gorsze od NewIcons (z uwagi na niewielką ilość kolorów używanych przez MagicWB).




MUI: standard definujący elementy GUI (graficznego środowiska użytkownika) - pozwala na dowolne modyfikowanie wyglądu okien programów korzystających z MUI: użytkownik może zmieniać podkłady w oknach, zapisywać pozycje każdego okna na ekranie, zmieniać wygląd przycisków - można zmodyfikować praktycznie wszystko. Z MUI korzysta większość oprogramowania internetowego dla Amigi




NewIcons: standard ikon dostosowujących swoją paletę do palety stosowanej w systemie. Ikony NewIcons mogą mieć do 256 kolorów, są obsługiwane przez Workbench 3.5. W przypadku Workbencha 2.x, 3.0 i 3.1 należy użyć dodatkowego oprogramowania.




ReqTools: standard okien wyboru plików, czcionek itp.




Warp3D: standard obsługi grafiki 3D (coś w rodzaju pecetowego DirectX). Warp3D wykorzystuje możliwości amigowych akceleratorów 3D: CyberVison64/3D (ViRGE) oraz BVisionPPC i CyberVisionPPC (Permedia II).




WarpUP: system obsługi procesora PowerPC.




XPK: standard bibliotek kompresujących oraz szyfrujących dane. Ilość rozpoznawanych algorytmów kompresji zależy od ilości bibliotek XPK zainstalowanych w systemie.



back


14.01.2000

Strona w całości wykonana na komputerze AMIGA