"Amiga.of.pl"
Historia
Modele
Architektura
Sprzet dodatkowy
System operacyjny
Oprogramowanie
Dla poczatkujacych
Czasopisma
Linki
Varia


stat4u - statystyka strony uruchomiona dnia 29.05.1999









Stworzone na Amidze!

Autor strony: Reyboot



W skład podstawowego zestawu wchodzi: komputer, zewnętrzy zasilacz, myszka i dyskietki z systemem operacyjnym (o nazwie Workbench). W modelach Amigi o numerach niższych niż 3000 standardowo nie ma twardego dysku (wyjątek: A600HD i A1200HD). Każdą Amigę można podłączyć do telewizora zwykłym kablem CHINCH. System operacyjny składa się z dwóch części: sprzętowej w postaci pamięci ROM na płycie głównej i programowej wczytywanej z dyskietki lub twardego dysku.

Po włączeniu komputera (jeżeli nie masz dysku twardego) komputer prosi o włożenie dyskietki, z której mógłby się uruchomić (Amiga przypomina Sony PlayStation - i jedna i druga czeka na włożenie nośnika po włączeniu zasilania). Nie może być to pierwsza lepsza dyskietka. Musi to być dyskietka boot'owalna czyli taka, z której komputer może wystartować.


Zawartość ekranu po włączeniu (resecie) Amigi 500.



Zawartość ekranu po włączeniu (resecie) Amigi CDTV.



Zawartość ekranu po włączeniu (resecie) Amigi 1200 z kickstartem 3.1.



Jeżeli masz twardy dysk z zainstalowanym Workbenchem, to komputer po włączeniu nie będzie czekał w nieskończoność na dyskietkę - uruchomi się z twardego dysku. Na Amidze nie można bezpośrednio korzystać z oprogramowania dla komputerów PC (niektórzy nie mogą zrozumieć, że Amiga i PC to dwa odmienne, niezgodne ze sobą światy). Odpalanie pecetowego programu na Amidze to to samo co czytanie przez Polaka tekstu po chińsku: zauważy, że coś tam jest napisane, może coś przeczyta, ale ani jednego słowa nie zrozumie. Na Amidze nie można ot tak po prostu zainstalować sobie Windows 95. Amiga wykonuje tylko programy napisane dla niej. A jak je zdobyć? W dzisiejszych czasach najłatwiej jest znaleźć coś w Internecie (kafejki Internetowe są już prawie wszędzie, więc nie powinno być problemu). W typowych sklepach komputerowych (pecetowych) można kupić kilka rzeczy, które są przeznaczone do PC, ale bez problemu działają również z Amigą, są to: dyskietki, twarde dyski, CD-ROMy, modemy (tylko zewnętrzne!), drukarki (nie wszystkie, na 100% działają Hawlett Packardy, nie działają Lexmarki), nagywarki CD-RW (trzeba najpierw sprawdzić, czy programy Amigowe potrafią obsługiwać konkretny model nagrywarki).

UWAGA #1! DO AMIGI NIE WOLNO PODŁĄCZAĆ NICZEGO PRZY WŁĄCZONYM ZASILANIU (wyjątkiem są karty PCMCIA)!!!

UWAGA #2! Złącze drukarki w Amidze jest lekko niezgodne ze złączem pecetowym - należy profilaktycznie odciąć 14 pin we wtyczce podłączanej do Amigi. Do podłączenia drukarki należy używać wyłącznie kabla jednokierunkowego (z obciętym pinem 14)! Niepodporządkowanie się do tych zasad może zakończyć się uszkodzeniem Amigi lub drukarki.

UWAGA #3! Jeżeli masz Amigę 1200 z kartą turbo zawierającą procesor 68040 (lub PowerPC) i zasilaczem pecetowym, to może się zdarzyć, że napięcie docierające do komputera jest zbyt niskie i Amiga wiesza się bez powodu. Między zasilaczem pecetowym a gniazdem zasilania w A1200 powinno być około 60 cm kabla - długi kabel ma większy opór i do komputera dociera zbyt niskie napięcie.



back


20.02.2001

Strona w całości wykonana na komputerze AMIGA